ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRESerwis PGE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE szacuje negatywny wpływ opóźnienia oddania bloku w Turowie na blisko 40 mln zł
16.09.2020r. 12:41

PGE szacuje negatywny wpływ ewentualnego opóźnienia oddania bloku w Elektrowni Turów na blisko 40 mln zł, wliczając w to potencjalną karę za niezrealizowanie obowiązku mocowego - poinformował wiceprezes PGE Paweł Strączyński.
"Obowiązki mocowe zaczynamy realizować z początkiem 2021 r, więc rynek mocy to będzie czteromiesięczne opóźnienie. Jeśli nie będziemy w stanie tych obowiązków mocowych przesunąć, to mielibyśmy ok. 6 mln zł kary. Znaczącym czynnikiem będzie utrata marży, bo nowy blok w Turowie w naszych założeniach będzie generował znacząco wyższą marżę niż stare bloki" - powiedział wiceprezes na konferencji prasowej.

"Szacujemy efekt tego opóźnienia na niespełna 40 mln zł, wliczając w to już potencjalną karę za niezrealizowanie obowiązku mocowego" - dodał Strączyński.

Pod koniec lipca konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power System, Tecnicas Reunidas oraz Budimex złożyło do PGE GiEK propozycję zmiany terminu zakończenia realizacji budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 490 MW.

Propozycja przewiduje przesunięcie terminu przekazania do eksploatacji bloku z 31 października 2020 r. na 30 kwietnia 2021 r. i jest przedmiotem analizy w PGE.
Po zakończeniu I półrocza 2020 roku ogólne zaawansowanie projektu wynosi 97 proc.

PGE podała w raporcie półrocznym, że na terenie budowy prowadzone są prace uruchomieniowe poszczególnych urządzeń nowego bloku. Podane zostało napięcie z linii elektroenergetycznej 400 kV. Dokonano chemicznego czyszczenia kotła oraz nastąpiło pierwsze rozpalenie kotła na oleju lekkim.

Budżet projektu wynosi 4,3 mld zł (netto, bez kosztów finansowania).

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Tor 16.09.2020r. 19:08
Nie 40 mln ale 400 mln 😀😀😀
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wojtek 16.09.2020r. 21:58
Przypomnieć należy, że bloki gazowo-parowe w ZEDO które też zostały sprzedane na aukcji mocy, też podobno mają tyły.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE