ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRESerwis PGE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ponad 40 obiektów przyłączonych w 2020 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń
12.01.2021r. 09:43

W 2020 roku, kolejnych 40 toruńskich budynków, zostało przyłączonych do sieci ciepłowniczej PGE Toruń. Połowa z nich to nowo powstałe obiekty, pozostałe to z kolei budynki właścicieli, którzy zdecydowali się korzystać z ciepła sieciowego.
W ubiegłym roku, 40 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 7,7 MWt przyłączonych zostało przez PGE Toruń do sieci ciepłowniczej. W ciągu ostatnich 5 lat toruńska spółka, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, przyłączyła do sieci ciepłowniczej 435 budynków, których łączna moc cieplna wyniosła blisko 60 MWt. Taka wielkość odpowiada prawie średniemu zapotrzebowaniu na ciepło miasta Brodnicy.

- Corocznie przyłączamy niemal 100 proc. nowo powstałych obiektów w Toruniu, będących w zasięgu naszej sieci ciepłowniczej. Ubiegły rok z powodu pandemii, był bardzo trudny dla wszystkich, stąd też niektóre plany inwestorów uległy przesunięciu, ale mimo to udało się przyłączyć wiele toruńskich budynków. Ponadto coraz większa liczba odbiorców dostrzega potrzebę zmiany ogrzewania swoich mniej efektywnych źródeł ciepła. To dobry trend świadczący o wzroście świadomości i dostrzeganiu potrzeby dbałości o środowisko - mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

- Korzystanie z ciepła sieciowego, produkowanego w bezodpadowej, niskoemisyjnej i kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej to doskonała metoda zapobiegania zanieczyszczeniu i powstawaniu smogu, którego źródłem są w dużej mierze nieefektywne indywidualne kotłownie. - W okresie zimowym smog jest szczególnie odczuwalny, stąd budujemy kolejne odcinki sieci ciepłowniczej, aby coraz więcej osób mogło korzystać z ekologicznego ciepła sieciowego, zamieniając swoje indywidulane źródła ciepła na ciepło produkowane w elektrociepłowni. To najlepszy sposób na ograniczenie niskiej emisji w każdym mieście - dodaje prezes Robert Kowalski.

W 2020 roku do sieci ciepłowniczej przyłączono, m.in. Młyny III, należące do Urzędu Marszałkowskiego oraz Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, a także halę sportową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Św. Józefa i nowo wyremontowany basen przy ul. Bażyńskich. Przyłączenia nowych obiektów do sieci ciepłowniczej były możliwe również dzięki budowie sieci i przyłączy cieplnych na nowych terenach np. na osiedlu JAR czy na terenie po dawnym Tormięsie oraz na obszarze tzw. "Abisynii" (okolice ul. Przelot). Dlatego ciepło sieciowe mają już nowe wielorodzinne budynki mieszkalne na osiedlu JAR i przy Szosie Lubickiej i na Żwirki i Wigury oraz kamienice na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu, w tym m.in. słynna odrestaurowana kamienica Zofijówka.
Właściciele przyłączonych kamienic, którzy zmienili sposób ogrzewania na ekologiczne ciepło sieciowe skorzystali z dofinansowania, w ramach prowadzonego przez PGE Toruń od 11 lat programu wsparcia likwidacji niskiej emisji na Starówce i na Bydgoskim Przedmieściu. Wysokość wsparcia, które otrzymali właściciele budynków, uzależniona jest od wielkości przyłączonej mocy i wynosi 300 zł/kW w przypadku przyłączenia tylko w zakresie potrzeb ciepłej wody użytkowej i 400 zł/kW, gdy przyłączenie dotyczy łącznie zapotrzebowania na ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Celem programu jest ochrona zabytkowych obiektów Torunia przed emisją zanieczyszczeń oraz poprawa jakości powietrza.

W ubiegłym roku PGE Toruń poza działaniami inwestycyjnymi, modernizowała sieć ciepłowniczą, wymieniała grupowe węzły cieplne na indywidualne oraz wprowadzała nowe rozwiązania, np. wdrożyła usługę badania termowizyjnego instalacji odbiorczej, służącego oszczędzaniu ciepła. Ponadto rozpoczęła pilotażowy projekt zmiany sposobu zasilania jednego z toruńskich osiedli domów jednorodzinnych.

PGE Toruń zapowiada, że w 2021 roku nadal będzie rozbudowywać sieć ciepłowniczą i kontynuować prace nad nowymi rozwiązaniami doskonalącymi efektywność dostaw ciepła sieciowego.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE