ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRESerwis PGE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Powiększyła się rodzina sokołów wędrownych z Elektrowni Dolna Odra
01.06.2021r. 16:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W gnieździe pary sokołów wędrownych, które znajduje się na kominie Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE GiEK, wykluły się trzy pisklęta. Ptaki zostały już zaobrączkowane.
Wysokie obiekty przemysłowe Elektrowni Dolna Odra od 17 lat są miejscem bytowania dla chronionego i rzadkiego gatunku sokołów wędrownych. Od 2004 r. regularnie gniazdo jest sprawdzane przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ, które podaje, że w tym czasie wykluły się w nim 34 pisklęta sokoła.Te wyjątkowe i wrażliwe ptaki upodobały sobie wysokie obiekty naszych elektrowni. Niedawno sokolnicy obrączkowali pisklęta, które wykluły się w Elektrowni Bełchatów, a teraz kolejne - w Elektrowni Dolna Odra. Cieszy nas, że sokoły wędrowne znalazły na naszych elektrowniach dobre miejsce do życia, co potwierdza troskę PGE GiEK o środowisko naturalne - podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Gniazdo sokołów wędrownych w Elektrowni dolna Odra zlokalizowane jest w połowie wysokości komina, na wysokości ok. 125 m. Ciekawostką jest pochodzenie ptaków. Długo gniazdowała tu para polsko-niemiecka: samiec pochodzenia polskiego, a samica niemieckiego. W tym roku zmieniła się samica.

Sokoły wędrowne znajdują się pod ścisłą ochroną - jeszcze 20 lat temu nie występowały w Polsce. Ich obecność na obiektach przemysłowych PGE GiEK potwierdza, że ptaki nie są narażone na jakiekolwiek uciążliwości związane z działalnością zakładu.

Sokoły w Grupie PGE

Gniazda w Elektrowni Dolna i Elektrowni Bełchatów nie są jedynymi w Grupie PGE; sokole rodziny mieszkają także w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary tych ptaków na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja ich cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

Czytaj również:
PGE GiEK

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE