Podstawowym paliwem w Elektrowni Rybnik w najbliższych latach będzie węgiel z górnośląskich kopalń - rozmowa z Krzysztofem Matulą, dyrektorem Elektrowni Rybnik
15.01.2021r. 14:27

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy Elektrowni Rybnik, podjęła decyzję o przygotowaniach projektu budowy nowego źródła niskoemisyjnego w Elektrowni Rybnik w wariancie bloku gazowo-parowego o mocy ok. 800 MW. O przyszłość Elektrowni Rybnik zapytaliśmy Krzysztofa Matulę, dyrektora rybnickiej elektrowni.
Czy budowa nowego źródła będzie jednoznaczna z zaprzestaniem spalania węgla w zakładzie?
K.M.: W żadnym wypadku. Budowa nowego bloku gazowego nie oznacza natychmiastowego wyłączenia obecnie pracujących bloków węglowych. Nadal przez najbliższe lata będą one stanowiły podstawę produkcji energii z Elektrowni Rybnik, zgodnie z przewidzianym harmonogramem działania. Węgiel pochodzący z górnośląskich kopalń stanowi paliwo bazowe dla obecnie pracujących bloków, dlatego też utrzymamy w tym zakresie ciągłość dostaw. Oba źródła - węglowe i gazowe - będą pracować w Elektrowni równolegle. Ale raz jeszcze podkreślam - węgiel był i będzie naszym głównym paliwem w najbliższych latach. Natomiast by sprostać coraz bardziej wyśrubowanym normom ochrony środowiska stale modernizujemy nasze aktywa i dostosowujemy je do wymagań UE
Co budowa nowego bloku gazowego oznacza dla Elektrowni Rybnik?
K.M.: Rybnicka elektrownia to zakład, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 50-lecie. Przez wszystkie lata działalności naszym priorytetem była produkcja energii elektrycznej zgodnie z normami ochrony środowiska i dbałością o społeczność lokalną. Planowana budowa bloku gazowego w Rybniku wychodzi naprzeciw takim działaniom i pozwoli nie tylko na odtworzenie mocy elektrowni w przyszłości w zgodzie z przepisami UE, ale także na utrzymanie miejsc pracy załogi.
Jaka była geneza decyzji o budowie bloku gazowego w Rybniku?
K.M.: Dla elektrowni priorytetem zawsze było działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dostosowanie się do zmieniających się wymogów rynkowych i środowiskowych. Wszystkie decyzje produkcyjne i inwestycyjne są podejmowane w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie rynku, a przez wszystkim Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Zobacz także: